Newsflash δημόσια
[search 0]
Περισσότερα

Download the App!

show episodes
 
N
Newsflash

1
Newsflash

SWRN

Unsubscribe
Unsubscribe
Εβδομαδιαία
 
Newsflash, hosted by Spenser Walsh is a progressive political podcast dedicated to exposing the truth about the world we live in today, through the use of great journalism, analysis and opinion from experts on the day's news. Newsflash has new episodes every Monday Wednesday and Thursday.
 
Ari Gosch und seine markante Stimme sind nicht nur Hörer*innen verschiedener RBB-Wellen wie Antenne Brandenburg, Radio Eins und Inforadio seit über 25 Jahren bekannt, sondern auch dem Musical-Publikum in vielen großen Hallen Mitteleuropas. Seit einer Weile ist nun auch Claudia Jakobshagen mit im News-Boot von Eilmeldung. Der neue Podcast EILMELDUNG! steht für öffentlich-rechtlich geschärfte höchstmöglich seriöse Recherche und Präsentation sowie für spannende, einfühlsame, aber auch satirisch ...
 
The big question is: how can you fix and transform your organization’s most important foundation - your software - into an asset which allows you to become better every single day? Each department is at its best when it can smoothly, efficiently and productively operate and to do that, you need to pay attention to the lifeblood of your organization - your software. The custom software creation geniuses at ArchitectNow are presenting this podcast as a way to help leaders think more strategica ...
 
Loading …
show series
 
Светот ќе биде поопасно место ако Русија победи во војната во Украина, рече генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг; Падна вредноста на биткоинот - За ова и повеќе во „Њусфлеш“Από τον VOA
 
Црните жени и домородните Американки во поголем ризик да починат поради компликации при бременост поради дискриминација во здравствениот систем на САД - За ова и повеќе во „Њусфлеш“Από τον VOA
 
Њусфлеш - По пауза од 18 години, Илинден се одбележува и во манастирот „Св. Прохор Пчински“ по решавањето на спорот помеѓу СПЦ и МПЦ. Какви се пораките од македонскиот државен врв во време на нови предизвици?Από τον VOA
 
Њусфлеш - САД - светски лидери во крипто-рударство. Но, законодавците во Вашингтон ја разгледуваат користа и штетата од овој процес – врз климата.Από τον VOA
 
Њусфлеш донесува: Како градовите во светот се справуваат со летните горештини?; Улични музичари во Охрид: граѓаните ја почитуваат професијатаΑπό τον VOA
 
Њусфлеш донесува:Од 2018-та до денес малку е променето за разделените семејства при нелегален премин во САД; Американците фрустрирани од масовни пукања - некои решението го гледаат во технологијатаΑπό τον VOA
 
Њусфлеш - Јужноевропските држави, вклучително Италија и Шпанија, ги повикуваат сојузниците на НАТО да се справат со заканите од Северна Африка. Додека војната во Украина доминира на агендата на НАТО, Мадрид сака Алијансата да се подготви и за други потенцијални точки на растечка напнатост.Από τον VOA
 
Њусфлеш - Феноменот Џејмс Веб : Телескопот ќе врши следење на вон-сончевите планети и ќе се обиде да обезбеди слики од формирањето на Универзумот.Από τον VOA
 
Њусфлеш - Реакција од државниот секретар на САД, Блинкен: Нападот врз Одеса „фрла сериозен сомнеж врз кредибилитетот на руската посветеност на договорот за житото“.Από τον VOA
 
Соработници на поранешниот претседател Доналд Трамп, кои поднесоа оставка по нападот на 6 јануари, сведочеа во Конгресот дека Трамп го гледал насилството на телевизија и одлучил да не преземе ништо повеќе од три часа - За ова и повеќе во „Њусфлеш“Από τον VOA
 
По одлуката на Врховниот суд да го забрани абортусот, компании во САД ќе ги покриваат трошоците на жените што ќе абортираат надвор од сојузната држава - за ова и повеќе во „Њусфлеш“Από τον VOA
 
Портпаролот за национална безбедност на Белата куќа Џон Кирби рече дека Русија подготвува анексија на окупираните украински територии, по примерот на Крим - За ова и повеќе во „Њусфлеш“Από τον VOA
 
Њусфлеш - Британија е меѓу најголемите донатори на воена помош на Украина. Поранешниот премиер Борис Џонсон беше меѓу првите западни лидери што го посети Киев по руската инвазија. Прашањето е дали неговата оставка ја доведува таа поддршка во ризик.Από τον VOA
 
Њусфлеш - Иако огромната количина на енергија потребна за ископување криптовалути е проблем - Центрите за ископување биткоини во тексашкиот Рокдејл, работат 24 часа на ден, седум дена.Από τον VOA
 
Бајден денес се сретна со палестинскиот лидер Махмуд Абас во окупираниот Западен Брег на разговори за економски мерки, вклучително и за значителен финансиски пакет за болниците во Источен Ерусалим - За ова и повеќе во „Њусфлеш“Από τον VOA
 
Њусфлеш донесува: Брисел инсистира дека францускиот предлог е добар, протестите не попуштаат; Половина од украинските бегалци остануваат во Полска; Инклузивна модна облекаΑπό τον VOA
 
Њусфлеш - Официјални лица од Русија, Украина, Турција и Обединетите нации се среќаваат во Истанбул во обид да го обноват извозот на жито од украинските пристаништа на Црното Море.Από τον VOA
 
Њусфлеш - Вечерва во Охрид почнува 62-то по ред Охридско лето, со настап на четворица италијански тенори, во придружба на Националната опера и балетΑπό τον VOA
 
Рускиот претседател Владимир Путин денес предупреди дека руската офанзива во Украина само што почнала. Тој ги обвини западните сили дека ги подгреваат непријателствата. За ова и повеќе во „Њусфлеш“Από τον VOA
 
Основното јавно обвинителство Скопје соопшти дека повело постапка против осум полнолетни лица за нападот на собраниската зграда и полицијата. Осомничени се и три малолетни лица - За ова и повеќе во „Њусфлеш“Από τον VOA
 
Њусфлеш - Бел фустан и свадбени завети. Типична свадба, но церемонијата се одржува онлајн, невестата е во Полска, а младоженецот во Украина, на првата борбена линија.Από τον VOA
 
Њусфлеш - Што добива, а што губи Северна Македонија со Францускиот предлог? Аналитичарите сметаат дека не треба да се брза со конечниот одговорΑπό τον VOA
 
Themen in der 27. KW: Die Verantwortung für den Klimaschutz der Bevölkerung aufzubürden, wird wenig bringen. | Bei der Lufthansa sind Konflikte um die Maskenpflicht eskaliert. | Immer mehr Deutsche sind arm. | Offenbar Milliardengewinne auf Kosten von unnötigen Corona-Todesfällen. | Der TAGESSPIEGEL kritisiert den fortgesetzten Corona-Leichtsinn in…
 
Њусфлеш донесува: Добра пица бара многу елементи да се погодат. Дејанчо Трајанов – пица-мајстор, официјално признаен во светска конкуренција, знае!Από τον VOA
 
Њусфлеш донесува - Белите супремацисти и Кремљ; Северна Македонија ја очекува ена од најкритичните години за последните децении - Profesorot Абдулменаф Беџети објаснува зошто тоа го тврдиΑπό τον VOA
 
Њусфлеш - Американскиот државен секретар Антони Блинкен на Твитер напиша: „Светот е згрозен од ракетниот напад на Русија, кој погоди преполн украински трговски центар - последното во низата злосторства"Από τον VOA
 
Њусфлеш - Белата куќа соопшти дека САД ќе одвојат 7,5 милијарди долари како дел од напорите на Г-7 да и помогнат на Украина да ги покрие своите буџетски потребиΑπό τον VOA
 
Њусфлеш донесува - Врховниот суд на САД ја собори одлуката Ро против Вејд со која се легализираше абортусот; Контроверзен софтвер за препознавање лица во употреба во Украина; Што прави Белата куќа за Месецот на гордоста?Από τον VOA
 
Њусфлеш донесува: Санкциите спрема Русија се економски, но и социјални. Кој помага во обука на Украинците за војна и по кои стандарди? Охрид е пред сериозен предизвик како туристичка дестинација – треба да се дигитализира!Από τον VOA
 
Њусфлеш - Со зголемените цени на бензинот и инфлацијата, претседателот Бајден на разговори со Саудијците, кои играат огромна улога на глобалните енергетски пазари - и на поширокиот Блиски Исток.Από τον VOA
 
Њусфлеш - Во видео говор пред лидерите на Африканската унија, претседателот на Украина Зеленски рече: „Оваа војна може да изгледа многу далечна за вас, и за вашите земји. Но, катастрофалното зголемувањето на цените на храната веќе стаса и до милиони африкански семејства“.Από τον VOA
 
Њусфлеш донесува: Зошто Анкара се противи на проширувањето на НАТО?; Како Индонезија стана играч на меѓународната сцена; Од рок ѕвезда до болничар, патот е кус кога ѝ требате на државатаΑπό τον VOA
 
Њусфлеш - Турција е една од ретките земји каде што руските авиони можат да летаат, а имателите на руски пасоши можат да влезат без визи, што ја прави главна дестинација за Русите кои сакаат да ги избегнат и мерките на Путин и ефектите од економските санкции.Από τον VOA
 
Њусфлеш - Обединетите нации проценуваат дека Украина сега е една од најминираните земји во светот. На териториите кои повеќе не се окупирани од Русија, пиротехничарите деактивираат по стотици неексплодирани мини дневно.Από τον VOA
 
Loading …

Οδηγός γρήγορης αναφοράς

Google login Twitter login Classic login